www.psm1st.art.pl

 

 

 

 

 

 

Strona główna


O szkole


Specjalizacje


Zasady rekrutacji


Nasze Zespoły


Nasze Chóry


Kalendarz Imprez


Osiągnięcia


Plan zajeć


Galeria


Kontakt


Statut Szkoły i WSO


Sprawy organizacyjne - rok szkolny 2017/2018


XI Gitaromania


VI Transgraniczny Przegląd Muzyki Popularno-Rozrywkowej 24-25.03.2017


TRANSGRANICZNE WARSZTATY ORKIESTROWE


Konkurs "Muzyka Mistrzów"
27 - 28.04.2015


COMENIUS


Instrumenty zakupione ze środków MKiDN


Partnerzy szkoły


Instytucje wspierające


O nas w prasie


Biuletyn Informacji Publicznej


Inwestycje


Rada Rodziców


Rezultaty projektów finansowanych ze środków UE


 

Projekty edukacyjne finansowane ze środkow UE

Termomodernizacja państwowych placówek szkolnictwa artystycznego

 

Informacje


2011-03-09

UWAGA! RACHUNEK BANKOWY: FUNDUSZ MUZYCZNY 09 1010 1674 0038 1213 9134 0000 RADA RODZICÓW: 11 1020 2124 0000 8...

>> więcej

 

2009-10-09

Warsztaty „Młodzież na Szlaku Pałaców Dolnego Śląska” zorganizowane zostały w dniach 14-17.05.2009r. ...

>> więcej

 

2008-11-15

Startujemy na nowej stronie internetowej....

>> więcej

 


Hosted by TENET (Jelenia Góra)

 

 

   
   
 

 

Nasze Zespoły


 

Zespół skrzypcowy

Zespół skrzypcowy powstał w marcu 1999 roku i nic nie wskazywało że jego działalność tak się rozwinie. Pierwszy koncert odbył się w auli Politechniki w Cieplicach podczas popisu szkolnego. Wykonaliśmy wtedy „Poloneza" Wojciecha Kilara z filmu pt."Pan Tadeusz" w reżyserii Andrzeja Wajdy i „Dumkę na dwa serca" Krzesimira Dębskiego z filmu pt."Ogniem i Mieczem" w reżyserii Wojciecha Kilara. Grali uczniowie kl. V i VI sekcji skrzypiec PSM w Cieplicach: Magdalena Kras, Paula Zawisza, Ewelina Melnyk, Marta Kobyłko, Mateusz Wasiucionek, Roksana Epa, Justyna Grzebyk, Agnieszka Skowrońska. Program ten był powtórzony jeszcze kilka razy na różnych koncertach i popisach szkolnych. Okazało się, że taka forma muzykowania sprawia uczniom wiele radości , dlatego od września 1999 roku zaczęliśmy regularnie spotykać  się poza planowymi zajęciami - często w soboty - aby wspólnie grać. Skład zespołu poszerzył się o uczniów młodszych klas oraz skrzypków z filii PSM przy SP nr  11.

 

 

Od roku szkolnego 2001/2002 dyrektor szkoły - mgr Wiesława Tobiasz  przydzieliła zespołowi - już oficjalnie - 2 godziny tygodniowo w planie zajęć szkoły.

W dniach 25 - 26 kwietnia 2002 roku odbywał się w Bystrzycy Kłodzkiej XI Ogólnopolski Konkurs Zespołów Kameralnych. Wysłaliśmy swoje zgłoszenie - chcieliśmy zorientować się jak grają inne zespoły w Polsce , w jakim kierunku prowadzić dalszą pracę. Okazało się , że zdobyliśmy I miejsce. Konkurencja była duża, a my dopiero zaczynaliśmy. Nagroda ta stała się motywacją do dalszego działania dla wszystkich - uczniów, nauczycieli i dyrekcji szkoły. Zaczęliśmy sporo grać podczas różnych imprez na rzecz środowiska lokalnego, a nasza szkoła stała się rozpoznawalna w Jeleniej Górze i okolicach.

Jesienią 2002 roku po raz pierwszy wystąpiliśmy poza granicami Polski  - w dn. 11-13.10 odbywały się we Frankfurcie nad Odrą targi „ Oderland 2002 „ prezentowali tam swoje wyroby wystawcy z Jeleniej Góry , a zespół przygotował oprawę muzyczną. Występ podobał się tak bardzo ,że zapraszano nas tam jeszcze wielokrotnie - w 2003 , 2004, 2005 - nie tylko na targi „Oderland" , ale także na targi wielkanocne.

 

 

W marcu 2002 roku dyrektor szkoły Wiesława Tobiasz rozwiązała współpracę z Musik  Klavierstudio Ludmiły Büchner z Görlitz. Od tego czasu, każdego roku występujemy na wspólnych koncertach z uczniami szkół muzycznych z Niemiec, Czech, Ukrainy, Francji, Szwajcarii, i PSM I i II st. im. S. Moniuszki  w Jeleniej Górze, które Pani Ludmiła Buchner organizuje w Muzeum Miejskim oraz w Teatrze Miejskim w Görlitz. W tym roku minęła 10 rocznica tej współpracy, podsumowana koncertem 03.10.2012 r.

         Oprócz konkursu z 2002 jesteśmy też laureatami innych nagród. W 2004 roku - też w Bystrzycy Kłodzkiej - zajęliśmy II miejsce, w 2006 - wyróżnienie. W 2006 zdobyliśmy też na III Transgranicznym  Przeglądzie Muzyki Popularnej i Rozrywkowej  w Jeleniej Górze II miejsce. Bardzo cenimy sobie też nagrodę dla najlepszego zespołu smyczkowego na I Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Kameralnej dla Szkół Muzycznych I stopnia pod patronatem Grupy MoCarta, który odbył się w dniach 12  - 14  czerwca 2007 r. w Warszawie. Koncert laureatów w Studio Koncertowym im. W. Lutosławskiego na ul. Woronicza, podczas którego wystąpiliśmy, razem z pozostałymi laureatami, z Grupą MoCarta będzie dla nas zawsze niezapomnianym wspomnieniem.

 

 

Cały czas staramy się, doskonalić nasze umiejętności - nie tylko podczas zajęć w szkole. Bierzemy udział w warsztatach, które odbywają się w Polsce i za granicą (Transgraniczna Muzyka Kameralna „Przesieka 2006","Warsztaty Trzech Państw" Seinfhennersdorf - 2004 i 2005, "Młodzież na szlaku pałaców Dolnego Śląska"- 2009, 2013 ).

W maju 2008 roku uczestniczyliśmy w tygodniowych warsztatach w Austrii połączonych z koncertami oraz zwiedzaniem. W PSM I stopnia im. J. Garści realizowane są także projekty unijne. Zespół smyczkowy trzykrotnie wziął udział w projekcie „Leonardo da Vinci" przez dwa wakacyjne tygodnie ćwicząc i koncertując w Czechach (Rumburk - 2009 ) i w Niemczech (Lipsk - 2011 i 2013 ).Podczas pobytu w Lipsku wystąpiliśmy na koncercie w Szkole Muzycznej im. J. S. Bacha oraz w Dreźnie -                 w Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego. Członkowie zespołu wyjeżdżali też na koncerty do Czech, Niemiec, Słowacji, Włoch grając w międzynarodowej orkiestrze symfonicznej w ramach projektu „Comenius".

         Bardzo ważną częścią działalności zespołu są koncerty na rzecz środowiska lokalnego. Aż trudno wymienić miejsca i instytucje, w których graliśmy oraz wielu wspaniałych ludzi , których poznaliśmy.

W ciągu 14 lat działalności zespołu grało w nim 80 osób - 73 skrzypków i 7 pianistów. ponadto połowa z nich kontynuuje dalej naukę w PSM II st. i Uniwersytetach Muzycznych. Są wśród nich laureaci wielu krajowych i zagranicznych konkursów skrzypcowych jak: Małgorzata Wasiucionek, Paulina Kusa, Paulina Parowicz, Sulamita Ślubowska , Julia Małek, Alicja Dąbrowska, Bartosz Czyżewski. W każdym roku szkolnym skład zespołu zmienia się - odchodzą absolwenci szkoły, dochodzą młodzi - często z kl. II i III , którzy jednak dość szybko włączają się w tryb i styl naszej pracy.

 

 

         Repertuar zespołu wykonywany w tym czasie obejmuje około 50 pozycji muzyki popularnej, rozrywkowej, ludowej i klasycznej w autorskich opracowaniach pisanych specjalnie na ten skład. Zespół zebrał wiele pozytywnych recenzji w prasie lokalnej, krajowej i zagranicznej, które umieszczono w kronice szkoły. Uczniowie chwaleni są bardzo nie tylko za grę, ale również za kulturę bycia na scenie i elegancki wygląd.

Od początku istnienia zespół prowadzą Ludmiła Sołowiewicz i Jolanta Popielarz. Często wspomaga nas też Pani Lucyna Pawlak. Jednak tak bogata i owocna działalność nie miałaby miejsca, gdyby nie codzienna i żmudna praca wszystkich nauczycieli skrzypiec, nauczycieli fortepianu uczących pianistów akompaniujących w zespole, dyrektorów szkoły - pani Wiesławy Tobiasz i Anny Pietrzak - zajmujących się organizacyjną stroną działalności zespołu, obecnych zawsze na wszystkich naszych koncertach i zaangażowaniu rodziców.

         Przez wszystkie lata działalności zagraliśmy około 300 koncertów. Każdy był dla nas bardzo ważny. Zawsze staramy się grać jak najlepiej potrafimy. Wszystkim którzy zechcieli nas słuchać  serdecznie dziękujemy.                    

 

 

Skład zespołu w latach 1999 - 2013

(nazwiska w kolejności chronologicznej)

Skrzypkowie:

1. Kras Magdalena                                            

2. Zawisza Paula                                       37. Zapała Sandra

3. Epa Roksana                                         38. Małek Julia

4. Kobyłko Marta                                            39. Rodziewicz Agnieszka

5. Melnyk Ewelina                                    40. Andraka Karolina

6. Wasiucionek Mateusz                                  41. Kulla Karolina

7. Grzebyk Justyna                                   42 .Ślubowska Sulamita

8. Paszko Paulina                                           43. Jastrząb Katarzyna

9. Skowrońska Agnieszka                         44. Dąbrowska Alicja

10. Januszkiewicz Marta                                   45. Przybyła Joanna

11. Maksymow Daniel                              46. Czyżewski Bartosz

12. Stawarz Michał                                   47. Kucharski Łukasz

13. Wasiucionek Małgorzata                     48. Sadowska Ewa

14. Kusa Paulina                                       49. Niemczyk Maksymilian

15. Ślubowska Anna                                 50. Pazurkiewicz Paulina

16. Robak Dominika                                 51. Piskozub Oliwia     

17. Kwiatkowska Agata                                   52. Stafisz Paulina

18. Sobieralska Klaudia                                  53. Szwaja Agnieszka

19. Janik Monika                                      54. Cywka Wiktoria

20. Kobyłko Michał                                  55. Goetze Magdalena

21. Maciejewska Joanna                                  56. Wasiuk Oliwia

22. Kosińska Anna                                   57. Bogdan Wiktoria

23. Kowal Michał                                            58. Cichoń Agata

24. Droń Radosław                                   59. Andrzejewski Miłosz

25. Golian Maja                                        60. Rudnicka Kaja

26. Janik Aleksandra                                61. Gaj Kacper

27. Popis Mateusz                                           62. Gudakowska Lena

28.  Waniszewska Klaudia                        63. Wiącek Maria

29.  Ganczarska Agata                              64. Jasińska Natalia

30.  Ganczarski Bartłomiej                        65. Kerbua Myriam

31. Parowicz Paulina                                 66. Gembicka Aleksandra

32.  Patlewicz Anita                                  67. Siwko Barbara

33. Paszko Urszula                                   68. Malinowska Dorota

34. Podolak Patrycja                                 69. Pelc Martyna

35. Sołtanowicz Natasza                                  70. Grabowicz Michał

36. Wysocka Marzena                               71. Grabowicz Maciej

                                                                  72. Grabowiecki Filip

                                                                  73. Pięciak Aleksandra

   74. Przybyła Agata

Pianiści:

1. Busse Andrzej                                       4. Skłodowski Bartosz

2. Popis Przemysław                                 5. Rybarczyk Natalia

3. Rosół Hanna                                         6. Lewandowska Amelia

                                                               7. Szyszko Aleksandra

 

 

 

Losy absolwentów

1.     Ochman Joanna (Pszeniczna) - PSM II st. śpiew , WSP -wych. muz.

2.     Sobierajska Teresa(Kisiołek) - PSM II st. altówka, AM Wrocław, pracuje w FD w Jeleniej Górze

3.     Tylko Anna(Pietrzak) - PSM I st. Dyrektor szkoły

4.     Wysocka Róża -Liceum Muzyczne Wrocław, AM Wrocław(fortepian)

5.     Lubaszka Marzena -PSM II st. śpiew, AM Wrocław - śpiew obecnie mieszka w Krakowie

6.     Iwańska Agnieszka- PSM II st. fortepian, AM  Katowice wydział jazzu i muzyki rozrywkowej

(śpiew)     obecnie w USA

7.     Hałon Filip - PSM II st. -  fortepiano, AM Katowice, AGH w Krakowie - inżynieria dźwięku

8.     Rogacewicz Maksymilian - PSM II st. - fagot, AM w Bydgoszczy

9.     Sas Barbara - PSM II st. fortepian , AM Wrocław - fortepian obecnie -PSM I I II st. Jelenia Góra

10.                       Włodarczyk Agnieszka - PSM II st. - obój, AM - obój

11.                       Duda Urszula PSM II st. - flet

12.                       Kalisz Agnieszka - PSM II st. altówka

13.                       Ostrowska Monika(Feiubier, Sidomowska) - PSM II st. - flet

14.                       Strońska Anete - Liceum Muzyczne Legnica - saksofon, studia muzyczne w Niemczech. Irlandia - Dublin

15.                       Woźniak Krzysztof PSM II st. klarnet, AM Kraków- klarnet

16.                       Wróbel Karolina     PSM II st. fortepiano

17.                       Skowron Monika    PSM II st. perkusja, AM Bydgoszcz Wych. Muz. obecnie w Argentynie

18.                       Anna Patrys             PSM II st. śpiew, AM Katowice - śpiew

19.                       Zawisza Emilia         PSM II st. skrzypce, AM Wrocław - skrzypce

20.                       Bether Stefan          PSM II st. akordeon

21.                       Nykiel Paweł            PSM II st. puzon

22.                       Śmieszchalska Jadwiga PSM II st. śpiew, studia we Francji - organy, mieszka i koncertuje we Francji

23.                       Tobiasz Aleksandra  PSM II st.-obój     Orkiestra Uniwersytetu w Limerycku ,  Cistercian College Roscrea  w Irlandii       

24.                       Flieger Dominika          PSM II st. skrzypce

25.                       Sas Krzysztof                            PSM II st. trąbka

26.                       Grzegorzewska Krystyna       PSM II st. skrzypce

27.                       Kozak Marta                             PSM II st. flet

28.                       Kuźma Mateusz      Liceum Muzyczne Wrocław - skrzypce, AM Łódź - skrzypce obecnie Portugalia

29.                       Ruszkowska Anna                   PSM II st. fortepian

30.                       Bieszkiewicz Michalina PSM II st. śpiew, AM Kraków - śpiew

31.                       Rudnicka Anna             PSM II st. śpiew

32.                       Wasiucionek Mateusz   PSM II st. altówka AM Gdańsk - altówka,  Symfonia Juventus w Warszawie

33.                       Januszkiewicz Marta               PSM II st. skrzypce, UM muzykologia

34.                       Musiałek Monika                     PSM II st. skrzypce

35.                       Wasiucionek Małgorzata        PSM II st. skrzypce, UM Warszawa  - skrzypce

36.                       Ślubowska Anna                       PSM II st. altówka, AM Wrocław -  altówka

37.                       Gąsłowska Gabriela                 PSM II st. śpiew

38.                       Walicka Aleksandra                 PSM II st. saksofon

39.                       Walicki Jakub                            PSM II st. gitara

40.                       Kawińska Anna                         PSM II st. skrzypce, AM Szczecin

41.                       Kowal Michał                            PSM II st. skrzypce

42.                       Droń Radosław                         PSM II st. skrzypce, AM Wrocław - dyrygentura

43.                       Mielniczyn Katarzyna              PSM II st. fortepian

44.                       Olczyk Małgorzata                   PSM II st.

45.                       Sroka Natalia              PSM II st. obój , AM w Krakowie śpiew

46.                       Popis Mateusz                          PSM II st. perkusja

47.                       Skłodowski Bartosz                  PSM II st. fortepian, AM w Gdańsku - fortepian

48.                       Białkowska Katarzyna              PSM II st. śpiew, klarnet,  AM we Wrocławiu - muzykologia

49.                       Radziwanowska Urszula          PSM II st. - fortepian, AM we Wrocławiu - muzykoterapia

50.                       Małycha Jakub                            Liceum Muzyczne gitara, AM Wrocław - gitara

51.                       Ganczarska Agata                    PSM II st. skrzypce, śpiew

52.                       Ganczarski Bartłomiej             PSM II st. skrzypce

53.                       Gachowska Małgorzata          PSM II st. śpiew

54.                       Podolak Patrycja                      PSM II st. skrzypce

55.                       Małek Julia                                PSM II st. skrzypce

56.                       Obarzanek Wojciech               PSM II st. gitara

57.                       Sulamita Ślubowska                PSM II st. skrzypce

58.                       Czyżewski Bartosz                    PSM II st. skrzypce

59.                       Ryczko Justyna                         PSM II st. waltornia

60.                       Dąbrowska Alicja                     PSM II st. skrzypce

61.                       Przybyła Joanna                       PSM II st. skrzypce

 

 

 

 

strony internetowe - an-net.pl